בוודאי שמעת כנראה על הבעיה הפלסטית. חברות ופוליטיקאים סוף סוף נוקטים בפעילות סביבתית כדי להפחית את השימוש בפלסטיק שלנו. אבל האם אי פעם ישבת לחשוב על כמה פלסטיק לשימוש חד-פעמי אתה באמת צורך?

 

קחו בחשבון זאת: ככלל, בני אדם צרכו 9.2 מיליארד טונות של פלסטיק. אך העניין הוא שאין שום תשתית להתמודד עם זה – 6.3 מיליארד מהטונות הללו לעולם לא יפגשו פח מחזור, כך עולה ממחקר שפרסם Science Advances. זה שווה למשקלם של פילים מיליארד .

 

הפלסטיקה עולה לכותרות גם להשפעתה ההרסנית על האוקיינוסים ועל חיי הים שלנו. על פי קרן Oceans של כדור הארץ היא מהווה כ 90% מכל האשפה הצפה על פני האוקיאנוס. לא זו בלבד שהורגת מיליוני חיי ים בסכנת הכחדה בכל שנה, אלא גם מביאה דגים לנטילת מיקרו-פלסטיקה – חתיכות זעירות של פלסטיק שנשברו על ידי אור וגלים אולטרה סגול.

 

זה לא רק בעייתי לחיי הים – הוא יגיע אלינו בסופו של דבר כשאנחנו אוכלים חיי ים. על פי מחקר שפורסם ב- Research Water, נמצאו מיקרו-פלסטיקה במלח ים ואפילו במים מינרליים. זה לצערי לא מפתיע, אם לוקחים בחשבון כמה פלסטיק אנו מייצרים.

 

ייצור הפלסטיק פורח

 

בני אדם ייצרו יותר פלסטיק במהלך 10 השנים האחרונות מאשר במהלך כל המאה הקודמת. חשבו על זה כך: אחד מיליון בקבוקי פלסטיק נקנים ברחבי העולם בכל דקה, על פי The Guardian [ 19459002], והמספרים עולים.

 

ייצור הפלסטיק בפני עצמו אינו בהכרח רע. פלסטיקה סייעה לקידום חקירת החלל, תעופה ורפואה. הבעיה עם הפלסטיק היא שאנו מייצרים את זה לדברים שאנו לא צריכים .

 

לפי אוקיינוסים פלסטיים ללא מטרות רווח, בערך מחצית הפלסטיק העולמי המיוצר משמש פעם אחת בלבד – כמו קש הפלסטיק הזה במיץ שלך, או הסכו”ם שתקבל מההובלה.

 

מה שהופך את הפלסטיק לבעייתי יותר הוא שאינו מתכלה ויכול להימשך עד 1000 שנים.

 

נאמר לנו פעם אחר פעם כי מיחזור הוא הפיתרון לבעיית הפלסטיק. עם זאת, הנושא גדול מכדי שרק מיחזור יתוקן, ועלול להסיח את דעתנו מהבעיה האמיתית: ייצור יתר של הפלסטיק שלנו.

 

קביעת הנתונים הסטטיסטיים הללו אינה גורמת אותך למטה, והקטטה הפלסטית אינה סיבה אבודה. זוהי קריאת ההתעוררות שלנו להעביר אותנו לפעולה, למען כוכב הלכת שלנו והדורות הבאים. להלן מספר דרכים מעשיות בהן תוכלו לבצע שינויים יומיומיים כדי לעזור להפחית את זיהום הפלסטיק.

 

 

fish

 

1. הפסיקו להשתמש בפלסטיקה

 

נשמע ברור (וקשה), נכון? כן – קשה לשבור הרגלים , ומציאותית, הבעיה הפלסטית אינה דבר שאנו חושבים עליו מדי יום.

 

כדי לבחון את עצמך באמת, שימי לב כמה פעמים אתה נוהג להשתמש בפלסטיק חד-פעמי ביום היום שלך. לקבלת נקודות בונוס, רשמו את זה!

 

ואז, ציין את המקרים המיותרים באמת – בין אם זה שתיית מים בבקבוקים בכל פעם שאתה הולך לחדר הכושר, או אם אתה משתמש בשקיות ניילון חדשות בכל פעם שאתה הולך למכולת.

 

סוף סוף, צא עם תוכנית לחסל (או לפחות לחתוך בצורה דרסטית) את השימוש הפלסטי המיותר שלך. אמנם בחירה סביבתית אחת יחידה לא תועיל רבות, אך יצירת הרגלים חיוביים להפחתת השימוש בפלסטיק עשויה לעבור דרך ארוכה.

 

אז אם אתה מחליף את המים בבקבוקים שלך במים לשימוש חוזר, אתה יכול לחסוך כל שנה 170 בקבוקים .

 

למרבה המזל ישנם עשרות פריצות מהירות שמקלות יותר מתמיד לצמצם את השימוש בפלסטיק שלך.

 

לדוגמה, הרם ספל נסיעות ושמר אותו בתיק שלך לחליטת הבוקר שלך. חברות כמו סטארבקס, המיטב של סיאטל, פיט והרבה בתי קפה מקומיים תומכים ביוזמה זו על ידי הצעת הנחות קטנות כשאתה מביא את הספל לשימושך.

 

 

 

בנוסף, ב השתמש בקש מתכת, וקח אותו איתך לבית הקפה המקומי שלך. מספר הולך וגדל של בתי קפה תומכים באיסור קש פלסטיק חד-פעמי – סטארבקס אף התחייבה לחסל את כל השימוש בקש פלסטיק עד 2020.

 

גם מצרכים וסופרמרקטים אימצו את המאבק על הפלסטיק באמצעות תשלום עבור שקיות ניילון. הדביק שקית לייצור בד שלך במכוניתך ואמר ‘ לא תודה “לשקית הניילון.

 

 

2. הפסיקו לקנות מים בבקבוקים

 

זוכרים איך מיליון בקבוקי פלסטיק נרכשים בכל רגע בכל העולם? ובכן, על פי בריטה, האמריקנים זורקים מדי שנה 35 מיליארד בקבוקי מים מפלסטיק. אז האם לא הגיע הזמן שנפרד ממים בבקבוקים?

 

מי ברז בטוחים לחלוטין לשתייה ברוב העולם המערבי, וכל מה שאתה צריך זה כוס לשימוש חוזר בכדי לשמור על עצמך.

 

אם יש לך חששות לגבי מי הברז שלך, חשוב על הצגת ברז ברז או פילטר מים של בריטה. חברות כמו SodaStream עושות גלים על ידי ביטול הצורך בבקבוקי פלסטיק ומעלות את המודעות לתוצאות השליליות של פלסטיק חד-פעמי.

 

אבל באופן מציאותי, שבירת הרגל לקנות מים בבקבוק היא קשה. למרות שאנו אומרים שנרצה לצמצם (או להפסיק) את השימוש במים בבקבוקים שלנו, זה יכול להיות קשה להשיג את המוטיבציה לומר ‘לא’ לאפשרות הנוחה.

 

אנו מציעים גם להניע את עצמך (ואחרים!) להפסיק להשתמש במים בבקבוקים בכוח של השפעות חברתיות. בראיון ל- מוח מוחי, כלכלן התנהגותי וחתן פרס נובל דניאל כהנמן אמרו כי הדרך הטובה ביותר לדחוף אחרים (ואת עצמך) לקראת קבלת החלטות מודעות לסביבה היא באמצעות הוכחה חברתית.

 

במילים אחרות, אם אתה יודע ש” כולם “ (aka, האנשים שאתה מכיר) כבר לא רוכשים בקבוקי מים, אתה סביר להניח שיעצור הרבה יותר מאשר אם תשמע פשוט סטטוס על פגיעות בקבוקי המים הפלסטיים.

 

אז אסוף את חבריך, וצור אתגר. בין אם זה להצטרף כדי להפסיק לרכוש בקבוקי מים מפלסטיק במשך חודש לחלוטין, או לשלוח סלפי עצמי בכל פעם שאתה משתמש בבקבוק מים שניתנים לשימוש חוזר, כפה זה את זה כדי להיות מודעים לצריכת הפלסטיק שלך

 

זה לא יכול רק לעזור לך להפחית את הצריכה שלך של בקבוקי מים מפלסטיק, אלא עלול להעצים אחרים גם כן.

 

3. מזון ואריזה

 

כדי להפחית את השימוש בפלסטיק, הקדישו קצת יותר זמן לבישול בבית! לא רק זה יחסוך לך המון כסף מדי חודש , אלא שהוא גם יעזור לחסל את כל אותם מכולות בזבזניות, סכו”ם מפלסטיק, ושקיות כלבים (מפלסטיק).

 

אם אינך רוצה לוותר על ההוצאות שלך, אמור למסעדה שאתה לא מעוניין בסכו”ם. ואם אתה באמת מחויב למטרה, אסוף את האוכל עם מכולות לשימוש חוזר!

 

אתה יכול ליישם חשיבה זו גם על קניות המכולת שלך. קנייה בכמויות גדולות תחסוך אריזות פלסטיק, וגם זה לא יפגע בחשבון הבנק שלך. כיום יש ברחבי העולם חנויות ידידותיות יותר לקיימות מתמיד המאפשרות להביא מכולות משלך מהבית בעת קניית סחורות בכמויות גדולות. לדוגמא, לורן זינגר השיקה חנות חנות חבילה בברוקלין בשנת 2017, לאחר שניהלה אורח חיים אפס בזבוז. החנות מציגה את כל מה שתצטרך בכדי לנהל קיום ידידותי לסביבה כולל ערכת מתנע עם פסולת אפסית.

 

לקנייה בכמויות גדולות יש גם הטבות כספיות אטרקטיביות. לדוגמא, קניית נייר טואלט בכמויות גדולות עד זול ב -50% מאשר לקנות כמה לחמניות בכל פעם.

 

אפילו חברות טק מתייחסות לפסולת פלסטיק – אפל עשתה לאחרונה שינויים באריזות האייפון, תוך שימוש ב 84% פחות פלסטיק, על פי Business Insider .

 


4. תמכו בסיבה

 

יש כמה דרכים שונות להתמודד עם המטרה. ראשית: לחץ על חברות גדולות להפחית את השימוש בפלסטיקה שלהם.

 

אנו יודעים כמה קל להרגיש שאתה חסר אונים כשמדובר בהשפעה על תאגידי ענק המשתמשים בפלסטיקה המונית. אבל אם מספיק אנשים יתכנסו ולחצים על חברות להפחית את השימוש בהם, הם עשויים פשוט לשים לב.

 

השתמש במדיה החברתית בכדי לקרוא מותגים על שימוש באריזה רבה מדי במוצר שלהם. אנשי ציבור וסלבריטאים כמו קארה דלווינגן לקחו את בעיית הפלסטיק לאינסטגרם שלה, והתחייבו למיליוני העוקבים שלה להתעלם מבקבוקי פלסטיק וקשיות כחלק ממנה החלטת ראש השנה.

 

אתה יכול גם לקחת את העסק שלך למתחרה בר-קיימא יותר – ולא לפחד להודיע ​​לשתי החברות במדיה החברתית!

 

חברות צופות פני עתיד כמו Loop הודיעו זה עתה על פלטפורמת אפס פסולת חדשה. תוכנית הפיילוט מבטיחה כי הצרכנים יוכלו לרכוש מוצרים העשויים ממכולות לשימוש חוזר שניתן להחזירם ולעשות בהם שימוש חוזר. לופ עובדת עם מותגים גדולים כמו נסטלה ו- PepsiCo, ומאותת על כך שתאגידים גדולים מתחייבים לאט לאט לעשות שינוי.

 

גישה נוספת היא תמיכה בעמותות הפועלות ללא לאות לסייע בפתרון הבעיה הפלסטית. להציל את המפרץ , עמותה בסן פרנסיסקו וחברה ב לימונדה גיבוי [ 19459002], אספו מתנדבים לאיסוף פלסטיק מחופים, יערות ואגמים (לימון סן פרנסיסקו אפילו הצטרף אליהם כמה שבועות אחורה!).

 

הברית לאגמים הגדולים ו- יערות אמריקאיים הם שני מלכ”רים נפלאים נוספים בתוכנית ה- Giveback של לימונדה. יש המון דרכים שונות לתמוך בהן – אתה יכול אפילו לעשות זאת באמצעות פוליסת הביטוח שלך! ( בשנת 2019 לימונדה החזירה מעל 630,000 $ לארגוני הצדקה שאותם בחרו לימונדרים.)

 

למרות שאין שרביט קסמים לפיזור הבעיה הפלסטית, אולם היא תנועה הולכת וגוברת של אנשים וקהילות מודאגות שפועלות יחד כדי ליצור שינוי. איננו יכולים להפוך את הנזק, אך אנו יכולים לעבוד יחד כדי להילחם למען פתרונות לשיפור כדור הארץ לדורות הבאים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

תגובות פייסבוק

תגובות חשבון וורדפרס

כתיבת תגובה